Przejdź do głównej zawartości

Smart Domofon


W tym artykule chciałem pokazać możliwość przerobienia zwykłego i praktycznie dowolnego domofonu na "smart". Nie ma znaczenia jaki producent oraz czy jest on cyfrowy czy może analogowy. Odpowiednie przerobienie to kwestia analizy płytki PCB posiadanej słuchawki. Jedne słuchawki są bardzo wygodne do przeróbek, a niektóre wymagają więcej pracy.

Zanim zaczniesz czytać dalej po prostu zobacz krótką prezentację:

Przerobienie zwykłej słuchawki domofonu na wersję smart polega na symulowaniu prawdziwego użytkownika za pomocą kilku przekaźników.

To co możemy osiągnąć

  • zdalne otwieranie drzwi klatki
  • automatyczne otwieranie
  • tryb "nie przeszkadzać"
  • powiadomienia na telefon jak ktoś dzwoni
  • integracja z wieloma systemami automatyki
  • praca bez obecności jakiegokolwiek systemu automatyki w mieszkaniu
  • zachowana klasyczna funkcjonalność - ręczne odbieranie i otwieranie

W cyfrowych domofonach pewną trudnością jest to, że należy najpierw podnieść słuchawkę aby móc otworzyć drzwi do klatki wejściowej, przy jednoczesnym zachowaniu poprawnej pracy podczas ręcznego odebrania domofonu.

Wiem, że pożądaną funkcjonalnością przez wiele osób jest możliwość zdalnej rozmowy, ale niestety nie jest to możliwe do realizacji w prosty sposób. Należałoby zrobić jakąś bramkę VoIP, albo inny system konwersji i przesyłu audio.

Części potrzebne do takiej przeróbki

  • EPS8266/ESP32
  • jeden optoizolator do detekcji sygnału gdy ktoś zadzwoni
  • przekaźnik SPDT symulujący podniesienie słuchawki
  • przekaźnik SPST symulujący wciśnięcie przycisku otwierania
  • przekaźnik SPDT rozłączający głośnik dzwonka domofonu
  • garść rezystorów i trochę przewodów
  • gniazdo zasilania np. micro usb

Co trzeba wykonać

  • jeden przekaźnik stykami NC wpiąć w szereg z głośnikiem - funkcja mute.
  • jeden przekaźnik NO podłączyć równolegle do przycisku otwierania.
  • jeden przekaźnik odpowiednio podłączyć do przycisku podnoszenia słuchawki. Tutaj wymagana jest analiza płytki, zazwyczaj musimy przeciąć jakąś ścieżkę, podłączyć się odpowiednio pod styki NC oraz NO. Zrobić jakiś mostek na płytce. Nie ma uniwersalnej rady dla każdej słuchawki.
  • podłączyć transoptor pod diodę sygnalizacyjną.

Laskomex LY-8

Pierwszy model, który przerobiłem to jeden z prostszych domofonów Laskomex LY-8
Tutaj w szarej wersji z wyprowadzeniem na zasilanie, które było doprowadzone do słuchawki.

Laskomex LM-8

Jest to mniejsza wersja słuchawki bez diody sygnalizacyjnej. Wymusiło to szukania sygnału dzwonka w innym miejscu. Czasami nie da się podłączyć wprost pod głośnik, ponieważ centralka wykrywa różne niepożądane stany np. zwarcie na linii.

Proel

Kolejny i w sumie najczęściej spotykany domofon to Proel. Miałem okazję przerabiać modele starsze jak i nowsze, najpopularniejszym chyba był Proel 512.
Zasada przeróbki jest analogiczna jak w Laskomexie.

ESP8266

Całość jest sterowana przez ESP8266 w postaci modułu Wemos D1 mini z wrzuconym softem opartym na EspHome co pozwoliło na bardzo szybkie wdrożenie i łatwą integrację z Home Assistant. Logika jaka jest realizowana polega na symulowaniu następującej sekwencji:
  • podniesienie słuchawki
  • wciśniecie przycisku otwierania 
  • zwolnieniu przycisku otwierania
  • odłożeniu słuchawki
Istnieje możliwość wgrania gotowych automatyzacji, piszę o tym trochę niżej.

W razie konieczności aktualizacji oprogramowania wykorzystujemy bezprzewodowe OTA, jednak w razie jakichś problemów jest możliwość zaprogramowania przez kabelek USB. W tym celu "przedłużyłem" gniazdo USB, a przy okazji wymieniłem je na USB-C, które lepiej pasowało do obudowy.


Opisane domofony posiadają sygnalizacyjną diodę LED, dzięki czemu w prosty sposób możemy wykryć sygnał dzwonienia. Niektóre starsze domofony nie posiadają takiej diody co rodzi pewne komplikacje związane z detekcją dzwonka. 

Sygnał można pobrać z głośniczka dodając odpowiednie elementy, ale trzeba później nagimnastykować się w programie, żeby sygnał nie był ponownie wykrywany podczas rozmowy przez słuchawkę. Dlatego zawsze doradzam, aby spróbować wymienić słuchawkę na jakąś z diodą LED.

Jednym z takich domofonów był Proel PC255, zamiast analizować jego schemat z powodzeniem wymieniliśmy go na wspomnianego Laskomexa LY-8.

Integracja z systemami automatyki

Mimo tego, że całość jest oparta o EspHome, który natywnie integruje się z Home Assistant to bez problemu dodamy to do innych systemów automatyki jak Loxone, Domoticz, HomeKit i inne. W tym celu możemy wykorzystać MQTT, albo restAPI

Jeden kolega z forum zamieścił szczegółowy opis jak dodał właśnie taki domofon przerobiony przeze mnie do Loxone. Możecie o tym poczytać tutaj.

Mając domofon w systemie automatyki, możemy zrealizować np.:

  • tryb automatycznego otwierania
  • uruchomienie trybu 'nie przeszkadzać', gdy tryb automatycznego otwierania jest aktywny
  • w trybie 'nie przeszkadzać' powiadomienia TTS na głośniku w salonie, gdy ktoś dzwoni
  • powiadomienie na telefon jeśli nikogo nie ma w domu

Praca bez systemu automatyki

Istnieje możliwość posiadania smart domofonu również bez jakiegokolwiek systemu automatyki. Domofon ma prosty interfejs www z opcjami. Całą automatykę do automatycznego otwierania czy powiadomień na telefon można zaprogramować bezpośrednio w ESP i za pomocą zdefiniowanego przełącznika aktywować np. automatyczne otwieranie w razie potrzeby.

Tryb "nie przeszkadzać"

Domofon ma zamontowany przekaźnik rozłączający głośniczek. Funkcja ta została dodana z myślą o niespełna rocznej córce, która ucinała sobie drzemki w ciągu dnia... lepiej, żeby sygnał domofonu jej nie budził.

Ograniczenia

Niestety nie da się zasilić ESP bezpośrednio z domofonu. Wydajność prądowa jest zbyt mała, dlatego należy dołożyć osobne zasilanie. Praca na bateriach czy ogniwach też odpada. W bardziej komfortowej sytuacji są osoby, które skrętką od domofonu mają doprowadzone jeszcze zasilanie 24V, np. do video, wtedy wystarczy dołożyć niewielką przetwornicę napięcia.


Komentarze

  1. Podrzucisz linka do jakiegoś sklepu gdzie będę mógł kupić takie konkretne przekaźniki SPDT?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie muszą być dokładnie takie same. Jakikolwiek SPDT o właściwym napięciu cewki będzie ok. Pod hasłem SPDT mnóstwo tego znajdziesz na allegro.

      Usuń
    2. Możesz mi potwierdzić, że właściwe napięcie cewki to 5V?

      Usuń
    3. To zależy jak wykonasz układ sterowania. Ja mam 12V bo takie napięcie doprowadzam do domofonu. Jeśli całość zasilasz 5V to też taki przekaźnik jest potrzebny.

      Usuń
  2. nie zajmujesz się przypadkiem wykonywaniem takich rzeczy na zamówienie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, odezwij się mailowo z opisem co potrzebujesz, spróbuję coś poradzić - dkradke@gmail.com

      Usuń
  3. W jaki sposób szukałeś miejsca do podłączenia detekcji sygnału, gdy ktoś dzwoni?
    U siebie mam domofon BPT Agata C i zainspirował mnie Twój wpis do majsterkowania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie sprawa była prosta bo mój unifon posiada diodę LED. W każdej słuchawce niestety trzeba poszukać samemu takiego sygnału. Można też brać sygnał z głośniczka, ale należałoby dołożyć jakiś op amp.

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wzmacniacz operacyjny. Chodź o to, aby sygnał dźwiękowy wzmocnić i wygładzić tak, żeby był w stanie aktywować transoptor. Można to też zrobić na tranzystorze.

      Usuń
  5. witam, aktualnie mam domofon, w którym mogę cokolwiek zrobić po podniesieniu słuchawki, da sie cos z tym zrobić zeby sterować nim z HA ?, dzieki za info

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba dokonać podobnych przeróbek, które tutaj opisałem.

      Usuń
  6. Hello, thanks for sharing this amazing project. I had the same attempt few months ago, I have slightly different model of laskomex, without speaker and led diode. I managed to connect to the communication line and through osciloscope decode incoming signals for ringing, I wanted to open the doors somehow, so my initial plan was to send some kind of message through the bus to open the door. But I did not find out how. I like your idea of using relays to controll the functions, I was thinking about the same but did not find the logic in 6pin switch for hanging the phone. If you would have few minutes and take a look at photos of PCB I have here, https://github.com/Luc3as/Smart-Laskomex-Doorphone do you think I would be able to use same connection logic of relays for picking up the phone and pressing the button ? thanks, have a nice time

    OdpowiedzUsuń
  7. Super opcja. Sam stoję przed wymianą starego IKA-LODZ 6541-641 z 6 żyłową instalacją na coś nowego. Dałoby radę to zrobić z Cyfral Smart 5p lub Wekta TK6?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie tak, kwestia przeanalizowania płytki i sprawdzenia gdzie się podłączyć.

      Usuń
  8. Cześć Dawid! Przymierzam się do zrobienia czegoś podobnego. Na razie próbuję zrozumieć jak podłączyłeś ze sobą te układy. Np.
    - czy dobrze rozumiem że porty DI1, DO1, DO2, itd są podłączane bezpośrednio po ESP?
    - gdzie w schemacie dochodzą sygnały z miejsc które zaznaczasz na zdjęciu? Część próbuje odczytywać śledząc kolory kabli na zdjęciach ale słabo widać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, są podłączone do ESP. Tak naprawdę to nie ma znaczenia do jakich pinów gpio, definiujesz je w programie.

      Usuń
  9. Czy jest szansa na sterowanie elektrozaczepem/bramą bez uprzedniego wywołania i nawiązania połączenia? PROEL PC612

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co wiem to w cyfrowych domofonach nie jest to możliwe. Musi być najpierw wywołanie.

      Usuń
  10. Fajny patent. Jako teoretyk o słabej wiedzy nie rozumiem jednej rzeczy - jak za pomocą pinu 3.3V i max 12mA jesteś w stanie przełączyć przekaźnik? Mam kiepskie kumanie, na niektórych fotkach wygląda, że do przekaźników masz poprowadzone 5V z ESP, natomiast nie widzę niestety dokładnie jak to jest połączone.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Używam tranzystorów do załączania przekaźników. Nie są one podłączone bezpośrednio pod GPIO ESP.

      Usuń
  11. Cześć
    Jesteś w stanie podesłać kod do esp oraz yaml do ha?
    Wysłałem maila.

    OdpowiedzUsuń
  12. Cześć Dawid. Napisałem do Ciebie na FB. Jak będziesz mieć chwilkę to czekam na odp ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześc Dawid ja także pozwoliłem sobie napisac na FB

      Usuń
  13. Mam Unifon Cyfral Smart-D (https://cyfral.pl/wp-content/uploads/2016/07/Unifon-SMART-D.pdf) połączony z Cyfral PC-4000RV (https://cyfral.pl/produkty/systemy-video/systemy-video-dla-budownictwa-wielorodzinnego/seria-pc-4000/pc-4000rv/) i chciałbym go zintegrować z HA. Jak to zrobić? Czy jest możliwość zasilenia ESP prosto z domofonu?

    OdpowiedzUsuń
  14. Dawid da radę coś z cyfralem zrobić....z chęcią bym Ci podrzucił do modyfikacji...

    OdpowiedzUsuń
  15. Skoro już bezczelnie wrzucasz reklamę swojego (?) sklepu, to może chociaż linkuj do konkretnych rozwiązań.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Tablica Manipulacyjna

W przeróżnych pudełkach zawsze walają się u mnie jakieś przełączniki, pokrętła i innego rodzaju elementy. Córka (3 lata) od zawsze lubiła pstrykać wszelkimi guzikami. Wychodząc z mieszkania to ona zawsze przywołuje windę i wybiera piętro.

Sonoff RF Bridge - Tasmota + Portisch

Sonoff RF Bridge z oprogramowaniem Tasmota jest mostkiem między radiem 433MHz a MQTT , które jest bardzo wygodne do integracji z innymi systemami. W tym opisie pokażę jak wgrać Tasmote i zmienić firmware w samym radiu 433MHz zwiększając możliwości urządzenia.