Przejdź do głównej zawartości

Sterownik rolet zewnętrznych

Kolejny element domowej automatyki to dziesięciokanałowy sterownik rolet zamknięty w jednej obudowie montowanej na szynę DIN. Użyty kontroler to moduł ESP-WROOM-32 osadzony na płytce ewaluacyjnej ESP32-DevKit

W tym projekcie założenie jest takie, że zasilanie każdej rolety doprowadzone jest bezpośrednio do rozdzielni. Rolety były montowane na gotowej fasadzie w wyremontowanym domu więc nie było mowy o kuciu ścian, no bo i po co? Wszystkie przewody zostały wpuszczone na strych i tam zebrane w jednym punkcie.

Zamontowany sterownik
Wszystkie przewody N oraz PE połączone są ze sobą na odpowiednich blokach zaciskowych (osobny dla N i osobny dla PE).

Od projektu do urządzenia

Sterownik został zaprojektowany od podstaw, największym wyzwaniem było dobranie odpowiednich przekaźników, tak aby zmieścić dziesięć kanałów w jednej obudowie i nie zapłacić za przekaźniki fortuny, zachowując przyzwoitą jakość.
Wybór padł na RELPOL, są to malutkie przekaźniki SPDT o nominalnym prądzie 6A.

Schemat

Projekt jest bardzo prosty, przekaźniki są wysterowywane za pomocą ULN2803, na obwodzie 230V dodane są warystory na każdy kanał. Sterownik ma zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją zasilania 12V. Przekaźniki są tak podłączone, że sprzętowo zabezpieczają roletę przed jednoczesnym podaniem napięcia na oba uzwojenia silnika (góra/dół).
ESP32

Zasilanie

Kilka kanałów

Płytka PCB

Zawsze sobie obiecuje, że następny projekt zlecę firmie, która wytwarza profesjonalne płytki PCB. Jednak i tym razem ograniczony czas zmusił mnie do sięgnięcia po papier kredowy, patelnię i kuchenkę turystyczną ;)

Naprasowany wzór ścieżek

Wytrawiona płytka

Oczyszczona z tonera

Polutowana płytka

Obwody 230V dodatkowo są pocynowane, zwiększając obciążalność prądową. Płytka jest dostosowana do obudowy Kradex Z104. Terminale zasilające są rozłączane co ułatwia montaż/demontaż sterownika. Płytka została zabezpieczona lakierem PVB60.

Integracja z Home Assistant

Oprogramowanie bazuje na EspHome wykorzystując komponent cover. Sterownik od razu integruje się z Home Assistant bez dodatkowych czynności. 

Po uruchomieniu, należało zmierzyć czasy otwierania i zamykania każdej rolety i dostosować program do nich. Dało to możliwość procentowego sterowania roletami. Poniższy filmik pokazuje pierwsze testy (daj głośniej).

Komentarze

  1. Fajny projekt. Udostępnij projekt płytki i kod softu dla potomnych....

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy jest możliwość odkupienia od Ciebie takiego sterownika? Lub zlecenia wykonania??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dwa dni temu zamówiłem PCB, ale na 7 rolet :) Odezwij się na maila dkradke@gmail.com

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Smart Domofon

W tym artykule chciałem pokazać możliwość przerobienia zwykłego domofonu na wersję "smart" . W cyfrowych domofonach z punktu widzenia automatyzacji pewną trudnością jest to, że należy najpierw podnieść słuchawkę, aby móc otworzyć drzwi do klatki wejściowej. Moje pierwsze wersje takich przeróbek oparte były na przekaźnikach, które symulowały podniesienie słuchawki i naciśnięcie przycisku otwarcia rygla drzwi.   Podszedłem do tematu na nowo. Odkurzyłem oscyloskop i wykonałem analizę protokołu komunikacyjnego między kasetą domofonu a unifonem w mieszkaniu. W efekcie zaprojektowałem niewielki układ, który podpinamy kilkoma przewodami do naszej słuchawki. Nie ma już potrzeby stosowania przekaźników w celu symulowania osoby odbierającej.

Tablica Manipulacyjna

W przeróżnych pudełkach zawsze walają się u mnie jakieś przełączniki, pokrętła i innego rodzaju elementy. Córka (3 lata) od zawsze lubiła pstrykać wszelkimi guzikami. Wychodząc z mieszkania to ona zawsze przywołuje windę i wybiera piętro.