Przejdź do głównej zawartości

Wentylator łazienkowy

Mieszkając w bloku niestety szyby wentylacyjne trzeba dzielić z sąsiadami co czasami może stanowić pewne niedogodności. Kiepska wentylacja w okresie zimowym i mocne wentylatory łazienkowe u sąsiadów powodują częste wdmuchiwanie powietrza do kogoś innego razem z zapachami. Tak się złożyło, że jedni palą papierosy w mieszkaniu, a inni są amatorami smażonej cebuli i jak ktoś na niższych piętrach włączał wentylator to te wszystkie zapachy lądowały u mnie w mieszkaniu.

Postanowiłem coś z tym zrobić minimalną ingerencją z mojej strony w układ wentylacji. Wziąłem na warsztat zwykły wentylator łazienkowy i uzależnić jego działanie od wilgotności.

Funkcjonalność jaką udało mi się do niego dołożyć to:
  • klapa zamykająca całkowicie wentylację
  • dodanie czujnika wilgotności i temperatury
  • wyświetlacz LED
  • czujnik oświetlenia
  • zdalne sterowanie po WiFi i integracja z Home Assistant
Wyświetlacz LED
Wentylator miał przedni panel z mlecznego szkła, po odklejeniu go od korpusu i wycięciu otworu wyświetlane informacje bardzo fajnie się prezentują. Na początku wyświetlałem na zmianę poziom wilgotności i aktualną temperaturę, ale z racji, że wentylator jest przy suficie to temperatura była zawyżona i nie było sensu jej sprawdzać. Obecnie zamiast temperatury wyświetlana jest aktualna godzina pobierana z serwera NTP na zmianę z wilgotnością.

Wyświetlacz posiada własny sterownik TM1637 co uprościło wyświetlanie i ograniczyło ilość połączeń. Dodałem również fotorezystor, który służy do wykrywania, czy w łazience jest włączone światło czy nie. Dzięki temu ustawiam odpowiednio jasność wyświetlacza, przyciemniony przy zgaszonym świetle i maksymalna jasność przy zapalonym.

Klapka zamykająca
Najbardziej mi zależało, aby wentylator miał możliwość całkowitego odcięcia łazienki od szybu wentylacyjnego, żeby zablokować zapachy z zewnątrz. Wyciąłem odpowiedniej wielkości zaślepkę z elastycznej gumy, usztywniłem tak, żeby swobodnie się wyginała i przykleiłem do połowy na wylocie wentylatora.

Klapka jest sterowana zwykłym serwem SG90, które jest w stanie otworzyć klapę w zakresie od 0 do 90 stopni.

Sterowanie
Tutaj tak samo jak zazwyczaj w tego typu projektach sięgnąłem po tani i lubiany moduł ESP8266. Soft napisałem w C++, który realizuje własną logikę sterowania wentylatorem w zależności od wilgotności i zadanych ustawień. Komunikacja odbywa się z wykorzystaniem RestAPI, zapytaniami POST. Zapytanie o konfigurację ma postać jak na screenie po lewej.
Jest tam ustawienie progów jasności wyświetlacza i ADC w określeniu kiedy jest włączone światło w łazience. Dalej mamy poziomy pracy wentylatora, czyli przy jakiej wilgotności ma włączyć wiatrak i otworzyć klapę z określonym stopniem otwarcia.
Następnie konfigurujemy zakres pracy serwa, co ile sekund mają się zmieniać informacje na wyświetlaczu, histereza i informacyjnie aktualny czas.
Na poniższym zrzucie, przedstawione są aktualne parametry pracy, takie jak info z czujnika, aktualna jasność wyświetlacza oraz czy wiatrak jest włączony i czy klapa jest otwarta.

Access Point i Home Assistant
Pomimo tego, że oprogramowanie pozwala na niezależną prace to jest możliwość zintegrowania wentylatora z Home Assistant i rozszerzenia jego funkcjonalności, np.
  • uzależnić pracę od innych czujników, np. gdy ktoś jest w łazience
  • cykliczne uruchamianie lub włączanie na żądanie
  • wrzucać na wyświetlacz LED informacje z innych czujników

Wentylator podczas włączenia próbuje podłączyć się do zapisanej sieci, jeśli to się nie uda to przełącza się w tryb AP i pozwala skonfigurować moduł.

Aktualizacja Firmware
Oczywistą rzeczą jest, że trzeba jakoś aktualizować soft, dodałem prosty mechanizm wgrywania nowego firmwaeru opierając się o ElegantOTA
Montaż
Pierwsze testy robiłem na stykówce bez wiatraka, a później zacząłem wszystko upychać w wentylatorze. Do włączania silnika użyłem SSRa





Tutaj filmik z działania

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe rozwiązanie i ja również jestem zdania, że u mnie na pewno by się sprawdziło. Sama zresztą teraz rozważam montaż klimatyzacji w moim domu. Jak już niedawno widziałam to firma https://klimatyzacja-srem.pl/ właśnie takimi rozwiązaniami się zajmuje.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Smart Domofon

W tym artykule chciałem pokazać możliwość przerobienia zwykłego domofonu na wersję "smart" . W cyfrowych domofonach z punktu widzenia automatyzacji pewną trudnością jest to, że należy najpierw podnieść słuchawkę, aby móc otworzyć drzwi do klatki wejściowej. Moje pierwsze wersje takich przeróbek oparte były na przekaźnikach, które symulowały podniesienie słuchawki i naciśnięcie przycisku otwarcia rygla drzwi.   Podszedłem do tematu na nowo. Odkurzyłem oscyloskop i wykonałem analizę protokołu komunikacyjnego między kasetą domofonu a unifonem w mieszkaniu. W efekcie zaprojektowałem niewielki układ, który podpinamy kilkoma przewodami do naszej słuchawki. Nie ma już potrzeby stosowania przekaźników w celu symulowania osoby odbierającej.

Tablica Manipulacyjna

W przeróżnych pudełkach zawsze walają się u mnie jakieś przełączniki, pokrętła i innego rodzaju elementy. Córka (3 lata) od zawsze lubiła pstrykać wszelkimi guzikami. Wychodząc z mieszkania to ona zawsze przywołuje windę i wybiera piętro.

Sterownik rolet zewnętrznych

Kolejny element domowej automatyki to dziesięciokanałowy sterownik rolet zamknięty w jednej obudowie montowanej na szynę DIN. Użyty kontroler to moduł  ESP-WROOM-32  osadzony na płytce ewaluacyjnej  ESP32-DevKit .